Za izvedbo natečaja smo se povezali s koprsko enoto Inkubatorja Sežana, saj imajo pri spodbujanju podjetništva in inovativnosti dolgoletne izkušnje, zato je 5-dnevni hekaton potekal v njihovih prostorih. Povabilu se je odzvalo 35 udeležencev iz Slovenije in Italije, ki so združili moči v 14-ih skupinah in iskali rešitve na pet tematskih sklopov, ki smo jih opredelili: kako urediti površine skupne rabe na območju potniškega terminala, kako ohranjati biodiverziteto v pristaniškem okolju, blažiti hrup luške dejavnosti, uporabljati viške proizvedene energije iz obnovljivih virov elektrike in kako razvijati storitve dodane vrednosti s pomočjo sodobnih tehnologij znotraj in izven pristaniškega območja.

Petčlanska strokovna komisija je prvo mesto in nagrado v višini 3.000 evrov dodelila ekipi Fakultete za pomorstvo in promet iz Portoroža, s projektom optimizacije skladiščnih površin in razvojem ter povezavo zalednega terminala v Sežani. Kot so povedali člani ekipe Tejka Frankovič, Aljoša Mihelj in Ivan Nađ, je uspeh na natečaju rezultat združenega znanja, trdega dela in inovativnega razmišljanja:  »Na začetku smo si zastavili več idej, med katerimi smo izbrali ključne tri: optimizacijo skladiščnih površin z uvedbo sistema Boxbay, razvoj zalednega terminala v Sežani ter implementacijo sistema RED za upravljanje praznih kontejnerjev. Te rešitve smo uspešno povezali v celovito strategijo, ki odgovarja na dolgotrajno problematiko Luke Koper – pomanjkanje skladiščnih površin in omejene možnosti širitve v neposredni okolici.« Kot pravijo, izvirajo ideje iz njihovega predhodnega znanja, praktičnih izkušenj v logistiki, podpore mentorjev na Hekatonu in profesorjev Fakultete za pomorstvo in promet, ki so se jim iskreno zahvalili. »Vse to nam je omogočilo, da smo svoje zamisli oblikovali v trajnostne rešitve, ki prispevajo k učinkovitosti Luke Koper in lokalnega okolja. Zmaga na natečaju nas navdihuje k nadaljnjemu razvoju in poglabljanju naših idej. Z izjemnim ponosom in motivacijo gledamo naprej – ta zmaga je šele začetek naše poti! Prepričani smo, da lahko s tovrstnimi inovacijami, kot seveda enako mislečimi posamezniki, skupaj ustvarimo tako učinkovito kot trajnostno prihodnost za vse,« so svoje misli strnili Tejka, Aljoša in Ivan.

Drugo mesto in 1.500 evrov je pripadlo ekipi e-Logis iz Ilirske Bistrice z rešitvijo Intel-Pallet namenjeno uporabnikom v logistični verigi za lažje izmenjevanje transportne embalaže: »Ideja izhaja iz praktične potrebe. Vrsto let namreč že delam v različnih transportnih potjetjih in izmenjava palet je vedno in povsod vsem deležnikom delala in še dela sive lase. S platformo intel-Pallet bi se izognili vsem nevšečnostim, ki jih izmenajva povzroča, poleg tega pa močno znižali stroške logistike. Izredno smo zadovoljni z doseženim 2. mestom. Dosežek je potrdil dobro idejo tudi pred strokovno komisijo, ki razume in se zaveda težav v logistiki. V bistvu na prostoru širše regije manjka takšnih tekmovanj oziroma predstavitev vsaj na področju logistike. Zdi se da je logistika kljub velikemu vplivu na gospodarstvo, na področju inovacij zanemarjena,« je o uvrstitvi povedal Primož Baša.

Na tretje mesto s 500 evri nagrade se je uvrstila ekipa Višje strokovne šole L.I.V.E. iz Maribora za projekt razvoja edinstvene ureditve površin ob novem potniškem terminu Luke Koper. »Naš izziv je bil razviti in implementirati inovativno, trajnostno in edinstveno rešitev za ureditev površin ob novem potniškem terminalu Luke Koper. Preureditev ploščadi s 3D-skulpturami znamenitosti slovenskih mest bi pomenil pomemben prispevek k dolgoročnemu razvoju lokalne skupnosti in slovenskega turizma. Ob izstopu iz terminala bi postavili nove, trajnostne, informativne točke (kioske), ki bi služile informiranju potnikov ter prodaji spominkov in bi se polnile s pomočjo sončnih celic. Prav tako smo načrtovali postavitev trajnostnih klopi, ki omogočajo počitek in polnjenje mobilnih telefonov s pomočjo sončne energije,« so povedali člani ekipe Višje strokovne šole L.I.V.E. Dušanka Visenjak, Nika Kodrič, Anej Portir, Nino Kegl in mentor Gregor Rak.

Župan Mestne občine Koper Aleš Bržan je na dogodku poudaril, da so pristanišče in z njim povezane dejavnosti največje gonilo gospodarskega razvoja v regiji, ki mora v stalno spreminjajočem se svetu vedno iskati nove zamisli. Predsednica uprave Luke Koper, d. d., Nevenka Kržan, je ob izraženih čestitkah izrazila navdušenje nad tako številčnim odzivom udeležencev, ki želijo s svojimi predlogi in energijo usmerjati tok razvoja in sprememb: »Njihova pripravljenost, da delijo svoje zamisli za dobrobit skupnosti, kaže na motiviranost mlajših generacij, kar nas navdaja z optimizmom. Vse prejete sveže ideje tudi nam odpirajo nove poglede na skupne izzive, tako znotraj pristanišča kot v lokalni skupnosti, s katero sobivamo. Za vse te izzive velja, da jih bomo lahko tako kot do sedaj tudi v prihodnje uspešno reševali le skupaj.« Zadovoljstvo nad prvo izvedbo hekatona je izrazil tudi direktor Inkubatorja Sežana, d. o. o., Dorijan Maršič in vsi skupaj smo si enotni v napovedi, da dogodek postane tradicionalen.